Potřeby pro stolní tenis

Teorie - styly hry

Každého odborníka zabývajícího se prodejem stolnětenisových potřeb bude zajímat styl hry dotyčného zájemce. Pro orientaci je zde uvádíme.

1. Nesmlouvavý útočník

Oboustranný hráč s tvrdými, často rovnými údery z obou stran, bekhendu i forhendu. Drajvy a topspiny, to je způsob hry, kterým se snaží o co nejrychlejší zakončení. Nesmlouvavý koncový forhendový úder používá často v kombinaci s nátlakovým drajvem z bekhendu. K obranné hře ho soupeř prakticky není schopen přinutit.

2. Oboustranný topspinář

Hraje přibližně stejně z bekhendu i z forhendu. Používá převážně topspiny, lifty nebo obloučky a to v každé situaci a pozici. Tato hra je založena na postoji blízko stolu (1-2 metry za koncovou čarou. Na rozdíl od nesmlouvavého útočníka používá přímé údery v daleko menší míře.

3. Klasický útočník

Vyznává postoj ze střední vzdálenosti (2-3 metry za stolem), odkud zahrává kombinace topspinů, kontratopspinů, případně i rovných úderů. V případě potřeby dokáže přejít i do obrany vyznačující se vysokými lobovanými míčky (asijské) nebo spodními údery co nejníže nad síťkou (klasické).

4. Útočník s materiálem

Na bekhendové straně používá potah rozdílný od klasického, převážně sendvič (v menší míře pak anti nebo trávu). Hraje blízko stolu, snaží se co nejvíce o forhendové údery z každého postavení, bekhendovou stranou zrychluje nebo znepříjemňuje hru a často tak nutí soupeře k chybám.

5. Univerzální hráč

Jeho charakteristickou vlastností je umění přizpůsobit se stylu hry soupeře. Převládá u něj jistota úderů nad razancí, je schopen vrátit velké množství míčků a v okamžiku přejít na útočný styl.

6. Kontrař, blokař

Jeho způsob hry přivádí mnohé hráče k pocitu bezmocnosti, protože je velmi obtížné hráče tohoto stylu překvapit a tím proti němu bodovat. Je jako zeď, od které se vše odrazí. Všechno má, všechno zblokuje a navíc je schopen tvrdě zakončovat údery, do kterých vás nutí.

7. Obranář - výpadář

Jeho dominantním potahem je antitopspin či útočná tráva na bekhendové straně. Hraje blíže u stolu, většinou se snaží vracet jeden míček za druhým a vyčkává na chybu soupeře, kterou trestá buď forhendovým útokem nebo bekhendovým úderem měnícím charakter rotace míčku.

8. Obranář - klasik

Vyznačuje se hrou dále za stolem (3-4 metry), odkud vrací spodními údery jeden míček za druhým a rozdílnými potahy na pálce znepříjemňuje soupeři správný odhad rotace míčku a tím jej nutí k chybování. Občas je u takovéhoto hráče vidět i otáčení pálky v ruce, kdy soupeři ztěžuje odhad, jakým potahem míček zahrál. Umí přejít i do nebezpežného protiútoku, ale využívá toho jen zřídka, protože boduje v převážné míře po chybách soupeře.

-----------------------------------------------------------

Ti, kteří mají základy hry slušně zvládnuté (zhruba se dá říci, že se jedná o závodní hráče minimálně nejnižší okresní soutěže), by měli být schopni výše uvedené informace o charakteristice své hry prodejci poskytnout. Ten je pak schopen na jejich základě zkompletovat pálku na míru, jež by měla stylu hry vyhovovat. Záměrně užívám výrazu "zkompletovat", protože žádný seriózní obchodník nemívá takto kvalitní pálky připraveny již s nalepenými potahy !

Naprostým začátečníkům nebo těm, jež mají zkušenosti se závodním hraním minimální a svůj styl nedokáží určit, lze doporučit (pokud nechtějí mermomocí utratit vyšší obnos) výběr ze dvou možností. Tou první je nechat si zkompletovat univerzální pálku, tj. dřevo i potahy z kategorie ALL a použít k tomu co možná nejlevnějších dřev a potahů (třeba i nějakou dobu hraných). Ve druhém případě lze zakoupit již hotovou pálku pro začátečníky. Zde odkazujeme na sekci "Prodej - pálky", kde se dozvíte bližší informace.